Umowa-zlecenie – plusy i minusy
Umowa-zlecenie – składki
Umowa-zlecenie to jeden z typów umów cywilnoprawnych. Wszystkie zasady jej zawierania oraz zrywania zawarte są w Kodeksie cywilnym. Stronami przy podpisywaniu dokumentów mogą być zarówno osoby prawne jak i fizyczne, przy czym osoby prawne muszą posiadać zdolność do czynności prawnych. W umowie zlecający zamówienie nazywany jest zleceniodawcą, a osoba odpowiedzialna za wykonanie danego zadania to zleceniobiorca.
Na czym polega umowa-zlecenie? Czy w przypadku umów cywilnoprawnych naliczane są składki ZUS? Umowa-zlecenie stanowi podstawę do odprowadzania składek na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, chorobowe oraz wypadkowe. Część opłat musi uiścić pracodawca, a część pracownik.
W przypadku zleceniobiorcy (pracownika) składki ZUS wyglądają następująco:
- ubezpieczenie emerytalne – 9,76% pensji (brutto),
- ubezpieczenie rentowe – 1,5% pensji (brutto),
- ubezpieczenie wypadkowe – 04-3,60% (wysokość potrącenia zależy od ryzyka wykonywanej pracy),
- ubezpieczenie chorobowe – 2,45% przy czym jest ono dobrowolne.
Składki opłacane przez zleceniodawcę to:
- ubezpieczenie emerytalne – 9,76% wynagrodzenia zleceniobiorcy (brutto),
- ubezpieczenie rentowe – 6,5% wynagrodzenia brutto,
- ubezpieczenie wypadkowe – 1,80% wynagrodzenia brutto.
- składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10% wynagrodzenia brutto.
Jeżeli pracodawca zatrudnia inne osoby, ale w oparciu o umowę o pracę, to dodatkowo jest zobowiązany zapłacić składkę na Fundusz Pracy, która wynosi 2,45% pensji brutto zatrudnionego.
Zgłoszenie pracownika do ZUS-u w przypadku umowy-zlecenia leży po stronie zleceniodawcy. Wykorzystuje się do tego formularz ZUS ZUA. Pracodawca ma na to 7 dni od pierwszego dnia wykonywania obowiązków zawartych w umowie.
Nie każdy zleceniobiorca podlega tak zwanemu ozusowaniu. Zasada ta nie dotyczy studentów do 26 roku życia oraz uczniów.
Umowa-zlecenie – brutto, netto
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku najmniejsza stawka, jaką może otrzymać zleceniobiorca wynosi 14,70 zł brutto za godzinę. Wysokość minimalnej pensji zmienia się co roku, dlatego też inaczej będą wyglądać stawki za godzinę pracy przy umowie-zleceniu.
Umowa zlecenie – okres wypowiedzenia
Praca na umowę-zlecenie ma plusy i minusy. Zaletą jest fakt większej swobody pracownika, który najczęściej samodzielnie decyduje o tym, kiedy wypełnia swoje obowiązki. Z drugiej strony nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego lub płatnych dni wolnych w przypadku choroby dziecka. Za dni wolne po prostu nie otrzymuje się wynagrodzenia.
W przypadku umowy o pracę okres wypowiedzenia zawarty jest w dokumencie, a zasady jego skrócenia określa Kodeks pracy. Przy umowie-zleceniu bierze się pod uwagę 746. artykuł Kodeksu cywilnego, który brzmi następująco:
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.