Studia informatyczne – jakie dają możliwości
Jakie studia wybrać?
Wybór studiów nie należy do łatwych zadań. Decydując się na konkretny kierunek, należy brać pod uwagę przede wszystkim swoje umiejętności, zainteresowania oraz predyspozycje. Ważną rolę odgrywa także czynnik zewnętrzny, czyli dynamiczna sytuacja na rynku pracy. Popyt na poszczególne profesje cały czas się zmienia. Dlatego warto skorzystać z wyników badań, jakie prezentowane są przez portal Barometr zawodów. Przedstawia on statystyki dotyczące deficytowych zawodów.
Maturzyści, którzy nie są pewni, jak pokierować swoją przyszłą karierą, mogą wykonać test predyspozycji zawodowych. Opracował go amerykański psycholog John Holland. Kwestionariusz składa się z serii pytań pozwalających ocenić osobowość zawodową. Dodatkowo do każdego typu osobowości naukowiec podał przykładowe profesje, w których dany charakter będzie się czuł najlepiej.
Osoby z matematycznymi zdolnościami często wybierają informatykę, która przez wielu analityków nazywana jest jednym z perspektywicznych kierunków studiów.
Kierunki studiów informatycznych
Kandydaci na studia informatyczne muszą na egzaminie dojrzałości uzyskać bardzo dobry wynik z matematyki (na poziomie rozszerzonym). Podczas edukacji na uczelni studenci mierzą się między innymi z takimi przedmiotami jak: analiza matematyczna, algorytmy i struktura danych, programowanie, systemy operacyjne, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka, algebra liniowa, geometria analityczna, grafika komputerowa i wizualizacja, języki i paradygmaty programowania czy architektura komputerów sieciowych.
Aby pozytywnie zaliczyć egzaminy, studenci muszą wykazać się przede wszystkim zdolnością logicznego myślenia oraz umiejętnością rozwiązywania trudnych zadań matematycznych.
Uczelnie proponują kandydatom różne rodzaje studiów informatycznych, np.: bioinformatykę, informatykę i ekonometrię, informatykę inżynierską, informatykę stosowaną, inżynierię systemów, neuroinformatykę lub teleinformatykę. Oferta różni się z zależności od uczelni.
Praca w IT – perspektywy
Specjaliści pracę znajdą w dużych korporacjach, gdzie odpowiadają za poprawne funkcjonowanie komputerów i oprogramowania. Absolwenci studiów informatycznych poszukiwani są w firmach, zajmujących się tworzeniem różnych aplikacji. Także na halach produkcyjnych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT, którzy będą w stanie poprawnie zaprogramować maszyny oraz urządzenia. Atutem branży IT jest możliwość pracy zdalnej.