Biała Podlaska
07 sty 2025

Biała Podlaska i okolice – atrakcje

Biała Podlaska – zwiedzanie miasta

Chociaż Biała Podlaska nie wydaje się zbyt popularnym kierunkiem turystycznych wyjazdów, to ma wiele do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim pałac Radziwiłłów, którego budowę rozpoczęto z polecenia księcia Aleksandra Ludwika Radziwiłła w 1633 roku. Do dzisiejszych lat zachowały się dwa pawilony, kaplica, wieża bramna oraz brama wjazdowa. W ostatnich latach przeprowadzono renowację obiektów. Kompleks otoczony jest pięknym parkiem. Przyjezdni mają również możliwość odwiedzić Muzeum Południowego Podlasia, które mieści się w wieży wjazdowej zespołu pałacowego.

Turyści mają szansę zapoznać się z eksponatami dotyczącymi historii, etnografii czy numizmatyki. Dla zwiedzających przygotowano dwie wystawy stałe: Ikona – Święta Tajemnica oraz Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku.

Przechadzając się rynkiem, można zachwycić się pięknymi, eklektycznymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Jedną z nich jest kamienica pod wieszczami, która powstała w 1898 roku. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm popiersiom przedstawiającym Juliusza Słowackiego oraz Adama Mickiewicza.

Ciekawą atrakcję stanowi gotycki Kościół pod wezwaniem świętej Anny z 1572 roku. Pierwotnie świątynia należała do zboru Braci Polskich zwanych także arianami. Po wypędzeniu wyznawców budowla przeszła w ręce katolików. Warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny ufundowany przez Katarzynę z Sobieskich Radziwiłłową. Obiekt zwieńczony jest herbem rodu Radziwiłłów, który w centralnej części zawiera czarnego orła z trzema złotymi trąbami na piersi.

Atrakcje w okolicy

Nie tylko Biała Podlaska może zaoferować przyjezdnym ciekawe atrakcje turystyczne. W województwie lubelskim znajduje się XIX-wieczny pałac w Grabanowie. Zespół dworski wraz z otaczającym go parkiem ma 7 hektarów. Na terenie kompleksu utworzono park krajobrazowy.

Niedaleko Białej Podlaskiej znajduje się kolejne ciekawe miasto – Drohiczyn. Wybierając się do tej miejscowości na wycieczkę, warto udać się na Górę Zamkową, skąd rozpościera się piękny widok na malowniczą dolinę rzeki Bug.

Podlasie pełne jest urokliwych wsi, gdzie można znaleźć stare domki przykryte strzechą, drewniane i murowane kościoły oraz cerkwie, cmentarze tatarskie, forty, punkty widokowe oraz tajemnicze głazy. Zagadkowe „kamienne baby” znajdują się między innymi w miejscowości Neple. Historycy do tej pory spierają się, jakie było ich przeznaczenie. Część osób uważa, że są to krzyże pokutne. Zwiedzając ten region Polski, turyści usłyszą wiele tajemniczych historii oraz legend od mieszkańców tego obszaru.

Napisz komentarz